Густеньке повидло з яблук на зиму
Така солодка домашня заготовка чудово підходить як начинка для будь-якої випічки. Вона витримує високі температури та не випливає з готових виробів під час приготування. Крім цього, повидло можна їсти, просто намазуючи на хліб або подати його до млинців, оладок, сирників і т.д.
Інгредієнти:
- 3,0-3,2 кг підготовлених яблук (без серцевини)
- 100-200 мл води
- 1,5-2 кг цукру
- 1/2 ч. л. сухої лимонної кислоти (за потребою)
Вихід: 2,3-2,5 літри
Приготування:
Для повидла якнайкраще підходять зрілі, бажано навіть перезрілі плоди будь-якого сорту, а також падалиця. Для такої заготівлі можна використовувати всю “некондицію” – надто великі або навпаки дуже дрібні, дефектні та злегка зіпсовані яблука.
Їх необхідно добре вимити, видалити серцевину, обрізати всі гнилі, червиві, порчені та побиті ділянки, шкірку при цьому видаляти не треба. Якщо плоди не великі, розрізаємо на 4 частини, великі на 6-8 частин.
Засипаємо підготовлені яблука у каструлю, в якій варитимемо і туди ж залежно від їх соковитості, вливаємо 100-200 мл звичайної води, щоб на початковому етапі варіння, поки яблука не пустять свій сік, вони не прилипли до дна каструлі.
На середньому вогні доводимо масу до кипіння та періодично помішуючи, проварюємо яблука під кришкою до повної м’якості. Залежно від сорту яблук, їхньої кількості, соковитості та ступеня зрілості, на це може піти від 30 до 50 хвилин.
При бажанні, в середині варіння до яблук можна додати будь-які свіжі або заморожені ягоди, щоб в результаті приготувати комбіноване фруктово-ягідне повидло: наприклад, яблучно-малинове, яблучно-смородинове, яблучно-вишневе і т.д. Ягід беруть зазвичай 1/3 від ваги підготовлених до варіння яблук.
Переконайтеся, що яблука добре розварилися і стали м’якими. У мене яблука варилися 45 хвилин.
Пробиваємо масу занурювальним блендером якнайретельніше, практично до однорідного пюре, щоб подрібнити шкірку, в якій міститься більша частина яблучного пектину. Якщо у вас немає блендера, відразу ж протирайте масу через сито або попередньо пропустіть її через м’ясорубку. Чим краще зварилися яблука, тим легше потім протирати масу пюре.
Протираємо гарячу фруктову масу через дрібне сито. Зручніше це робити жорсткою силіконовою лопаткою або ополоником, у крайньому випадку, дайте масі злегка охолонути, надягніть рукавички і протирайте руками.
З відходів залишається лише подрібнена яблучна шкірка та дрібні кісточки, якщо ви варите повидло з ягодами, але після пробивання блендером відходів дуже мало.
У мене відхід становив 150 г, і зараз у каструлі 3 кг однорідного яблучного пюре. На цьому етапі пюре можна прокип’ятити, закатати в стерильні баночки та використовувати для дитячого та дієтичного харчування.
Чим купувати незрозуміло що, краще приготувати його самостійно із сезонних фруктів, адже це буде натуральний продукт без цукру, консервантів та ароматизаторів – лише найчистіше яблучне пюре! Але в нас інше завдання – ми варимо густе повидло і тому йдемо далі.
Залежно від кислотності яблук на кожен кілограм протертого пюре додаємо 500-700 г цукру. У мене солодкі яблучка, тому я беру 1,5 кг цукру на 3 кг пюре.
Розмішуємо до повного розчинення цукру і обов’язково пробуємо на смак – якщо у вас яблука були спочатку кислими і маса виходить вже смачною, кисло-солодкою, то лимонну кислоту додавати не треба, а якщо як у мене, дуже солодкі яблука і маса виходить солодкою, обов’язково додайте 1/2 ч. л. сухої лимонної кислоти.
Доводимо суміш до кипіння і як тільки вона почне активно булькати, зменшуємо нагрівання до середнього і, беремо дерев’яну лопатку з рівним зрізом, не відходячи від каструлі, щоб пюре не пригоріло, постійно помішуємо, уварюємо масу.
Хочу показати вам, як виглядає яблучне пюре на початковому етапі – воно дуже рідке і просто ллється з лопатки.
Час уварювання залежить від інтенсивності кипіння, кількості фруктової маси, діаметру посуду і навіть матеріалу, з якого він виготовлений. Як правило, на це йде від 1 до 2 годин. Для цього намагайтеся підбирати широкий посуд з товстим дном. Ось так виглядає маса через півгодини кипіння, вона вже трохи загуснула, але все ще досить рідка.
Періодично зачищаємо стінки каструлі за допомогою силіконової лопатки. Звичайно, процес уварювання досить монотонний і стомлюючий, але наберіться терпіння і результат вас порадує!
Чим частіше стає маса, тим важче її мішати, але вона не повинна пригоріти до дна каструлі. Ось так виглядає повидло за годину кипіння.
Воно вже помітно густе, трохи потемніло і його вже зараз можна розливати в банки, але я проварю ще півгодини, щоб у результаті вийшло максимально густе повидло.
Минуло 1,5 години уварювання і тепер подивіться, як виглядає готова маса – повидло навіть у гарячому вигляді дуже густе, ліниво стікає з лопатки.
Зачищаємо лопатку, стінки каструлі та у гарячому вигляді розливаємо повидло в банки. У мене стерильні 0,5 л банки, кришки я прокип’ятила. Добре уварене повидло настільки густе, що його навіть у гарячому вигляді доводиться накладати у банки, а не наливати.
Закриті баночки не перевертаємо і не укутуємо, даємо їм охолонути при кімнатній температурі і відправляємо в кухонну шафу, підвал або комору на зберігання.
Завдяки постійному перемішуванню, у нас каструля залишилася чистенька – на дно нічого не прилипло і повидло не підгоріло.
Незважаючи на те, що воно ще гаряче – вже дуже добре загуснуло. Така заготівля чудово зберігається протягом кількох років, а відкриту банку необхідно тримати у холодильнику.
Готуйте із задоволенням і нехай це солодке частування тішить вас і ваших рідних чудовим смаком, оксамитовою текстурою та чудовим яблучним ароматом! Бажаю всім приємного приготування і смачного!