Пляцок (пляцик) — польська, чеська та західноукраїнська випічка. Це може бути як торт, так і низький пиріг. Зазвичай подається не повністю, а нарізаним на шматочки.
На Західній Україні це один із найпопулярніших варіантів випічки, без якого не обходиться жодне свято. Традиційно на весілля подають багато різних видів солодких пляциків, у кілька ярусів, нарізаних на невеликі шматочки, які радують кольором, смаком та різноманітністю
Польський пляцок “Жешов’як” – старовинний і дуже популярний рецепт, класичне поєднання маку, сиру та яблук. Дуже вдале та неймовірно смачне поєднання. Він розкішно виглядає в розрізі – яскравий та красивий. Для святкового столу – саме те, що треба!
Тільки дозволю собі маленьку вільність – ми його приготуємо з урахуванням сучасних технологій, тобто у рази швидше, ніж готували бабусі.
ІНГРЕДІЄНТИ:
Для форми 25х35 см
ТІСТО:
- масло – 250 г
- цукор – 200 г
- яйця – 3 шт.
- борошно – 600 г
- розпушувач – 2 ч. л.
МАКОВА МАСА:
- мак – 300 г
- яйця – 2 шт.
- цукор – 100 г
- масло – 50 г
СИРКОВА МАСА :
- сир сухий (але не зернений) – 1 кг
- цукор – 150 г
- ванільний цукор – 1 пакетик
- крохмаль – 60 г
- яйця – 3 шт.
- цедра лимонна – 1 ч. л.
- родзинки – 50 г
ЯБЛУЧНА МАСА:
- яблука – 1,2 кг
- желе лимонне або цитрусове – 2 пакетики по 70 г
- цукор – 70 г
Приготування:
Починаємо готувати тісто. М’яке масло збиваємо із цукром. По одному вбиваємо в масу яйця і продовжуємо збивати. Всипаємо борошно, що просіюємо, разом з розпушувачем і замішуємо тісто. Тісто виходить густе та еластичне.
Ділимо тісто на два однакові колобки, закриваємо харчовою плівкою і прибираємо в холодильник на 30 хвилин.
З однієї частини тіста випікаємо корж без начинки. Тісто розкачуємо на пергаменті і проколюємо вилкою. Печемо у розігрітій духовці при 180 градусах хвилин 15-18 (до зарум’янювання).
Тепер готуємо макову начинку. Я розповім вам про швидкий спосіб запарювання маку. Мак пробиваємо блендером або мелимо на кавомолці. Вливаємо на 300 г маку 0,5 літра холодної води та перемішуємо. Ставимо сотейник на невеликий вогонь і доводимо до кипіння. Варимо мак, помішуючи, доки не випарується вся вода. Це триватиме приблизно 10 хвилин. (Пам’ятаємо, що сотейник використовуємо з антипригарним покриттям, тому що мак може пристати до дна). Я традиційно користуюся старою бабулиною алюмінієвою каструлькою. Мак без рідини накриваємо кришкою і залишаємо на плиті, вимкнувши вогонь, настоятись і остигати. І жодних фізичних надзусиль!
До остиглого маку додаємо 100 г цукру, 2 яйця, м’яке, підтале масло і все добре перемішуємо.
Тепер готуємо сирну масу. Сир пробиваємо блендером до ідеальної однорідності, додаємо 3 яйця, цукор, ванільний цукор, цедру цитрусових та крохмаль. Перемішуємо все міксером абоблендером до однорідності. Наприкінці, за бажання, додаємо в масу 50 грамів вимитих і розпарених родзинок.
Настав час розкачати другу частину тіста, але трохи тонше першої, так, щоб у деку можна було з тіста зробити невеликі бортики. На тісто кладемо макову начинку, розрівнюємо. Потім викладаємо сирну начинку. Зверніть увагу: сирну масу простіше викладати від бортів до центру пляцка. Так вийде точніше та рівномірніше.
Випікаємо приблизно 1 годину в розігрітій духовці при 180 градусах.
Все остудити.
Готуємо яблучну начинку. Натерти яблука на великій тертці, додаємо цукор і тушимо на повільному вогні в сотейнику до м’якості (це займе приблизно 15 хвилин). Наприкінці додаємо 2 пакети лимонного желе і вимикаємо вогонь. Перемішуємо масу та остуджуємо до кімнатної температури.
Змащуємо яблучною начинкою корж, що остигнув, з маковою і сирною начинками, накриваємо першим (порожнім) коржем і кладемо зверху обробну дошку з невеликим вантажем.
Можна поставити пляцок в холодильник на пару годин.
Прикрашаємо пляцок за бажанням. Найчастіше я просто поливаю шоколадом і посипаю кондитерською присипкою.
Перед подачею нарізаємо пляцок квадратами або ромбиками. Він виглядає святково та неперевершено. Смак у нього тонкий і дуже ароматний, гості будуть у захваті, спробуйте та переконайтесь самі!
Бажаю приємних приготувань та смачного Вам! Друзі, якщо Вам сподобався рецептик не забувайте зберегти собі, щоб не загубити! І окрема подяка за Ваші “вподобайки” і за поширення рецепту – мені дуже приємно!